مولتی ویتامین و مواد معدنی

مولتی ویتامین

مولتی ویتامین ها می توانند به پر کردن شکاف های تغذیه ای که ممکن است به تنهایی از طریق رژیم غذایی خود دریافت نکنید، کمک کنند. اگر فکر می کنید که باید مقداری از مواد مغذی از دست رفته بدنتان را افزایش دهید، بهتر است با ادامه ی این مطلب ما را همراهی کنید تا راحتر بتوانید یک انتخاب مناسب داشته باشید.

مولتی ویتامین چیست؟

ویتامین ها و مواد معدنی مواد آلی هستند که بدن برای انجام عملکردهای طبیعی خود به آنها نیاز دارد. شما این مواد مغذی را از طریق غذاهایی که می خورید، به خصوص غذاهای کامل و فرآوری نشده مانند میوه ها و سبزیجات دریافت می کنید. علاوه بر غذاها مکمل های مولتی ویتامین، حاوی مواد مغذی هستند که برای عملکرد صحیح بدن ما ضروری هستند، اما باید به این نکته توجه کنید؛ مولتی ویتامین ها مکمل رژیم غذایی هستند نه جایگزینی برای تغذیه سالم.

فرمول مکمل های مولتی ویتامین معمولاً حاوی طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که از سلامت جسمی حمایت می کنند. همچنین ممکن است شامل اسیدهای آمینه، ترکیبات گیاهی، گیاهان و اسیدهای چرب نیز باشند.

چرا باید مولتی ویتامین مصرف کنم؟

حتی اگر یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید، رعایت تمام نکات تغذیه‌ای دشوار است و اگرچه مصرف مولتی ویتامین هرگز نباید عادات غذایی نامناسب را توجیه کند یا جایگزین یک رژیم غذایی متعادل شود، اما زمانی که زندگی مانع از برآوردن نیازهای شما می شود، صرفاً به عنوان یک کمک کننده عمل می کند.

انواع ویتامین ها

ویتامین ها گروهی از مواد هستند که برای عملکرد طبیعی سلول، رشد و تکامل مورد نیاز هستند.

13ویتامین ضروری وجود دارد. این بدان معناست که این ویتامین ها برای عملکرد صحیح بدن مورد نیاز هستند. در زیر این 13 ویتامین بیان شده است. شما به راحتی با کلیک بر هر ویتامین می توانید  مکمل مورد نظر خود را از داروخانه آنلاین داروکار انتخاب کنید.

ویتامین A

ویتامین سی

ویتامین دی

ویتامین E

ویتامین K

ویتامین B1 (تیامین)

ویتامین B2(ریبوفلاوین)

ویتامین B3 (نیاسین)

ویتامین B6 (پیریدوکسین)

ویتامینB5  (اسید پانتوتنیک (

ویتامین B7 (بیوتین (

ویتامینB9  (فولات یا اسید فولیک)

ویتامین B12 (سیانوکوبالامین)

ویتامین ها به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته اول: ویتامین های محلول در چربی که در کبد، بافت چربی و ماهیچه های بدن ذخیره می شوند. چهار ویتامین محلول در چربی ویتامین‌های A، D، E و K هستند. این ویتامین‌ها در حضور چربی‌های غذایی راحت‌تر جذب بدن می‌شوند.

دسته دوم: ویتامین های محلول در آب که در بدن ذخیره نمی شوند. 9 ویتامین محلول در آب ویتامین C و همه ویتامین های گروه B هستند. هر مقدار باقی مانده یا بیش از حد از این مواد از طریق ادرار از بدن خارج می شود. آنها باید به طور منظم مصرف شوند تا از کمبود آن در بدن جلوگیری شود. استثنا در این مورد ویتامین B12 است که می تواند سال ها در کبد ذخیره شود. کمبود ویتامین زمانی رخ می دهد که شما به اندازه کافی ویتامین خاصی را دریافت نکنید. کمبود ویتامین می تواند باعث مشکلات سلامتی شود.

مصرف نکردن میوه، سبزیجات، لوبیا، عدس، غلات کامل و لبنیات غنی شده ممکن است خطر ابتلا به مشکلات سلامتی از جمله بیماری قلبی، سرطان و سلامت ضعیف استخوان (پوکی استخوان) را افزایش دهد.

هر ویتامین در بدن چه نقشی را بر عهده دارد؟

هر یک از ویتامین های ذکر شده نقش مهمی در بدن دارند. به موارد زیرتوجه کنید!

ویتامین A به شکل گیری و حفظ سلامت دندان ها، استخوان ها، بافت نرم، غشاهای مخاطی و پوست کمک زیادی می کند.

ویتامین B6 به تشکیل گلبول های قرمز خون و حفظ عملکرد مغز کمک می کند.

ویتامین B12 مانند سایر ویتامین های B برای متابولیسم مهم است. همچنین به تشکیل گلبول های قرمز خون و حفظ سیستم عصبی مرکزی و محیطی کمک می کند.

ویتامین C که اسید اسکوربیک نیز نامیده می شود، یک آنتی اکسیدان است که باعث سلامت دندان ها و لثه ها می شود. به جذب آهن و حفظ بافت سالم بدن کمک می کند و برای بهبود زخم ضروری است.

ویتامین D به عنوان “ویتامین آفتاب” شناخته می شود، زیرا بدن پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید ساخته می شود. 10 تا 15 دقیقه 3 بار در هفته برای تولید ویتامین D مورد نیاز بدن برای اکثر افراد در بیشتر عرض های جغرافیایی کافی است. افرادی که در مکان های آفتابی زندگی نمی کنند ممکن است ویتامین D کافی تولید نکنند. دریافت ویتامین D کافی از منابع غذایی بسیار سخت است. ویتامین D به جذب کلسیم در بدن کمک می کند. برای رشد طبیعی و حفظ سلامت دندان ها و استخوان ها به کلسیم نیاز دارید. همچنین به حفظ سطح مناسب کلسیم و فسفر خون کمک می کند.

ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که به بدن در تشکیل گلبول های قرمز و استفاده از ویتامین K کمک می کند.

ویتامین K مورد نیاز است زیرا بدون آن خون به طور طبیعی منعقد نمی شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که برای سلامت استخوان مهم است.

بیوتین برای متابولیسم پروتئین ها و کربوهیدرات ها و در تولید هورمون ها و کلسترول ضروری است.

نیاسین یک ویتامین B است که به حفظ سلامت پوست و اعصاب کمک می کند. همچنین در دوزهای بالاتر دارای اثرات کاهش تری گلیسیرید است.

فولات با ویتامین B12 برای کمک به تشکیل گلبول های قرمز کار می کند. برای تولید DNA، که رشد بافت و عملکرد سلول را کنترل می کند، مورد نیاز است. هر زن باردار باید مطمئن باشد که فولات کافی دریافت کند. سطوح پایین فولات با نقایص مادرزادی مانند اسپینا بیفیدا مرتبط است. بسیاری از غذاها در حال حاضر با فولات به شکل اسید فولیک غنی شده اند.

ویتامین B5 برای متابولیسم غذا ضروری است و در تولید هورمون ها و کلسترول نقش دارد.

ویتامین B2 برای رشد بدن و تولید گلبول های قرمز مهم است.

ویتامین B1 به سلول های بدن کمک می کند تا کربوهیدرات ها را به انرژی تبدیل کنند. دریافت کربوهیدرات کافی در دوران بارداری و شیردهی بسیار مهم است. همچنین برای عملکرد قلب و سلول های عصبی سالم ضروری است.

بهترین مولتی ویتامین ها

شرکت های مختلفی مولتی ویتامین های متنوعی را تولید کرده اند و به بازار جهانی عرضه نموده اند. آنقدر تعداد و تنوع مولتی ویتامین ها زیاد است که موقع انتخاب نمی دانیم کدام یک بهترین هستند. در ادامه نام تعدادی از برندهای ایرانی و خارجی که مکمل های حاوی ویتامین و مولتی ویتامین تولید می کنند را بیان کرده ایم.

بهترین مولتی ویتامین های ایرانی

نکستایل

های هلث

هلث پلاس

نیچرز پلنتی

ساپلکس

باریویتال

سوپرابیون

برونسون

ویتاول

بهترین مولتی ویتامین های خارجی

یوروویتال تحت لیسانس آلمان

هانسال تحت لیسانس آلمان

ویتامینز تحت لیسانس آمریکا

ویتالی تون تحت لیسانس سوئیس

ویتابیوتیکس تحت لیسانس انگلستان

هلث اید تحت لیسانس انگلستان

هلث برست تحت لیسانس آمریکا

یوروویتال تحت لیسانس آلمان

ویواتیون تحت لیسانس سوئیس

مصرف ویتامین ها را از چه سنی شروع کنم؟

با یک جستجوی کوچک، متوجه می‌شوید که مکمل‌هایی برای گروه‌های مختلف مردم و برای اهداف متفاوت وجود دارد. از آنجایی که مقدار مواد مغذی مورد نیاز شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، خواهید دید که این محصولات اغلب برای گروه های سنی مختلف یا به طور خاص برای مردان یا زنان به بازار عرضه می شوند.

انواع رایج مولتی ویتامین ها برای گروههای سنی مختلف عبارتند از:

مولتی ویتامین مخصوص خانم ها یا آقایان

مولتی ویتامین سالمندان

مولتی ویتامین کودکان

مولتی ویتامین زنان باردار

مصرف مولتی ویتامین می تواند یک بیمه نامه مفید در هر مرحله از زندگی باشد و از دوران کودکی تا بزرگسالی انسان را حمایت کند. کودکان می توانند از سن 4 سالگی از مولتی ویتامین جویدنی استفاده کنند، در حالی که نوجوانان می توانند از 13 سالگی مصرف مولتی های تخصصی را شروع کنند و از سن 18 سالگی، مصرف مکمل مولتی ویتامین مناسب برای همه بزرگسالان بی خطر است.

مولتی ویتامین سنین مختلف چه ویژگی هایی دارند؟

برای هر سن مولتی ویتامین ویژه ایی ساخته شده است چرا که هر سن نیازهای مختلفی دارد. در ادامه به ویژگی های مولتی ویتامین های هر سن می پردازیم:

مولتی ویتامین برای کودکان

یک مولتی خوب برای کودکان حاوی ویتامین های ضروری و مواد معدنی کمیاب است، به ویژه آنهایی که برای رشد و نمو طبیعی لازم هستند، از جمله ویتامین A، ویتامین D، کلسیم، منیزیم و ید. همچنین مقدار زیادی روی، آهن و ویتامین C برای حمایت از سیستم ایمنی بدن و همچنین پخش جامع ویتامین های B برای متعادل کردن سطوح انرژی فراهم می کند.

از آنجایی که بسیاری از کودکان برای بلعیدن قرص ها مشکل دارند، تولیدکنندگان اغلب قرص های جویدنی  و یا شربت برای این گروه سنی تولید می کنند.

چند نمونه مولتی ویتامین کودکان

شربت مولتی ویتامین + زینک سندروس

شربت مولتی ویتامین و مینرال + رویال ژلی، رویال – ویت، رها

شربت مولتی ویتامین سانستول

مولتی ویتامین نوجوانان

مولتی ویتامین‌هایی که برای نوجوانان طراحی شده‌اند، ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر عصاره‌های گیاهی ضروری را برای پوشش هر گونه کمبود تغذیه‌ای که در دوران نوجوانی با آن مواجه می‌شوند، فراهم می‌کنند. یک مولتی خوب مقدار زیادی ویتامین B برای حمایت از کاهش خستگی و خستگی، ویتامین C، سلنیوم و ویتامین D3 برای عملکرد سیستم ایمنی و بیوتین، ویتامین A و روی برای حمایت از مشکلات سلامت پوست ارائه می‌کند. آنها همچنین ممکن است سطوح خوبی از منیزیم برای استخوان ها و عملکرد ماهیچه ها و همچنین ید برای حمایت از رشد و تکامل را فراهم کنند.

کپسول زینک پلاس فور تینز یوروویتال 60 عدد

مولتی ویتامین برای خانم ها

مولتی ویتامین ها برای زنان جوان حمایت همه جانبه ای را از حوزه های بهداشتی که بیشتر مربوط به زنان است، فراهم می کند. آنها حاوی مقادیر سخاوتمندانه ویتامین B6 برای تنظیم فعالیت هورمونی و منیزیم برای حمایت از عملکرد روانی، سیستم عصبی و عضلانی از جمله عضله رحم هستند. آنها همچنین آهن با قدرت بالا را برای جایگزینی از دست دادن ماهیانه از طریق قاعدگی برای تشکیل هموگلوبین و گلبول های قرمز خون می رسانند.

جدا از این، یک مولتی خوب باید بخش عالی ویتامین های B برای تعادل انرژی، ویتامین C و سلنیوم برای حمایت از سیستم ایمنی و ویتامین D3 و ویتامین K برای استخوان ها را فراهم کند. آنها همچنین ممکن است ویتامین A و روی را برای حفظ پوست طبیعی فراهم کنند.

چند نمونه از مولتی ویتامین خانم ها

قرص مولتی وومن آلفا ویتامینز، مخصوص بانوان

قرص مولتی ویتامین بایو – بیسیکس بانوان نیچرز اونلی

مولتی ویتامین برای آقایان

مولتی ویتامین ها برای مردان جوان به طور کلی حاوی مقادیر مفیدی از ویتامین های گروه B، آهن و منیزیم برای تولید طبیعی انرژی هستند. آنها همچنین تمایل دارند حاوی مقدار زیادی ویتامین C و ویتامین D3 برای حمایت از عملکرد سیستم ایمنی بدن، ویتامین B1 برای عملکرد طبیعی قلب و ویتامین A برای بینایی باشند. علاوه بر این، این فرمول ها اغلب مقادیر سخاوتمندانه روی را برای باروری، تولید مثل و سطوح تستوسترون طبیعی همراه با سلنیوم برای سلامت اسپرم فراهم می کنند.

چند نمونه از مولتی ویتامین آقایان

قرص مولتی ویتامین بایو – بیسیکس آقایان نیچرز اونلی

قرص سوپرابیون آقایان

مولتی ویتامین برای زنان بالای 50 سال

یک مولتی جامع برای زنان بالای 50 سال اغلب حاوی ترکیبی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، گیاهان و عصاره‌های گیاهی برای حمایت از سلامتی آن‌ها هنگام ورود به فصل بعدی زندگی‌شان است. یک فرمول خوب ویتامین B1، اسید فولیک، ویتامین B6 و ویتامین  B12  با قدرت بالا را برای حمایت از سلامت قلب فراهم می کند، که در دوران یائسگی یک نکته مهم است. همچنین مقادیر مناسبی از ویتامین های B و منیزیم را برای تولید انرژی، ویتامین D3 و منیزیم را برای حفظ استخوان های طبیعی و روی و ید را برای عملکرد شناختی ارائه می دهد. ویتامین C در سطح مربوطه گنجانده شده است زیرا به تشکیل کلاژن طبیعی برای عملکرد طبیعی پوست، غضروف و استخوان ها کمک می کند.

چند نمونه مولتی ویتامین بانوان بالای 50 سال

کپسول نرم ومیناویت، ویواتیون، ویژه خانم های +50

قرص A Z مولتی ویتامین بالای 50 سال بانوان یوروویتال

مولتی ویتامین برای مردان بالای 50 سال

مولتی ویتامین‌ها برای مردان بالای 50 سال، با تمرکز بر عملکرد قلب، انرژی، ایمنی و بینایی، از سلامت هدفمند حمایت می‌کنند. آنها به طور کلی حاوی مقادیر زیادی ویتامین B، از جمله ویتامین B1، اسید فولیک ، ویتامین B6 و ویتامین B12 برای عملکرد قلب هستند. آنها همچنین سطوح خوبی از ویتامین D3، ویتامین C و سلنیوم را برای ایمنی، ویتامین E برای محافظت از سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو، و منیزیم و آهن را برای تعادل انرژی ارائه می دهند. جدای از این، مقدار زیادی ویتامین A برای بینایی و روی برای سطوح طبیعی تستوسترون پیدا خواهید کرد.

قرص مولتی ویتامین بالای 50 سال نکستایل، 60 عدد

بهترین زمان مصرف ویتامین ها چه زمانی است؟

آیا ویتامین های خود را در زمان مناسب مصرف می کنید؟ به راحتی می توانید مولتی ویتامین خود را در صبح یا عصر تهیه کنید و فرض کنید بدن شما مواد مغذی خود را جذب می کند. اما زمانی که ویتامین‌های خود را هر روز مصرف می‌کنید اهمیت زیادی دارد. در واقع بسیار مهم است. بنابراین، واقعا چه زمانی باید ویتامین های خود را مصرف کنید؟

زمان مصرف مکمل ها می تواند به طور قابل توجهی بر نحوه جذب و استفاده بدن از مواد مغذی تأثیر بگذارد. ویتامین های محلول در چربی(A، D، E و K) و امگا 3 زمانی که همراه با وعده غذایی حاوی چربی مصرف شوند، بهتر جذب می شوند.

پروبیوتیک ها بهتر است با معده خالی مصرف شوند تا مانعی برای ورود باکتری های خوب به محل کار نداشته باشند. ویتامین B12 نیز با معده خالی بهتر جذب می شود زیرا محیط اسیدی جذب را افزایش می دهد.

ویتامین های B کمپلکس را باید در اوایل روز، ترجیحاً با اولین وعده غذایی مصرف کنید. آنها به بدن کمک می کنند تا از غذا انرژی تولید شود و مصرف آنها در اواخر روز می تواند خواب شما را مختل کند.

آهن و کلسیم هرگز نباید با هم مصرف شوند زیرا برای جایگاه های گیرنده رقابت می کنند. برای افزایش جذب، آهن را در طول روز با مقداری ویتامین C مصرف کنید.

سعی کنید از مصرف ویتامین های خود با قهوه یا چای خودداری کنید. اگر قهوه یا چای می نوشید، ممکن است صبح بهترین زمان برای مصرف ویتامین هایتان نباشد. تانن ها و کافئین می توانند در جذب بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی به ویژه آهن اختلال ایجاد کنند.

آیا ویتامین ها باعث افزایش وزن می شوند؟

آیا مصرف مولتی ویتامین می تواند دور کمر شما را افزایش دهد؟ پاسخ کوتاه منفی است. ویتامین ها متابولیسم را تسریع نمی کنند مگر اینکه دریافت مواد مغذی ضروری در رژیم غذایی شما ناکافی باشد. در این مورد، مصرف مولتی ویتامین ها ممکن است نیازهای بدن شما را به مواد مغذی برآورده کند و به متابولیسم شما اجازه می دهد کارآمدتر عمل کند.

قرص جوشان مولتی ویتامین

یکی از انواع مولتی ویتامین، قرص های جوشان هستند.یک قرص مولتی ویتامین جوشان نیاز روزانه به ده ویتامین مهم را برآورده می کند. انواع مولتی ویتامین + مواد معدنی نیز دوز اضافی از مواد معدنی انتخابی را به بدن می‌رسانند.

شما می توانید از تمام ویتامین های کلیدی خود در یک نوشیدنی مولتی ویتامین جوشان با طعم پرتقال لذت ببرید. قرص جوشان مولتی ویتامین برای کمک به حفظ سلامت، شادابی و تندرستی است. روزانه یک قرص را در آب حل کتید و آن را میل کنید. این امر با کمک به آزادسازی انرژی به کاهش خستگی شما کمک می کند.

چند نمونه قرص جوشان مولتی ویتامین

قرص جوشان مولتی ویتامین های هلث

قرص جوشان مولتی ویتامین هانسال

در صورت ابتلا به بیماری کلیوی باید از کدام ویتامین ها اجتناب کنم؟

اگر بیماری کلیوی دارید ممکن است لازم باشد از مصرف برخی ویتامین ها و مواد معدنی خودداری کنید. برخی از این ویتامین‌ها شامل ویتامین‌های A، E و K هستند. این ویتامین‌ها بیشتر در بدن شما تجمع می‌یابند و در صورت مصرف بیش از حد می‌توانند باعث آسیب به کلیه ها شوند. با گذشت زمان، آنها می توانند باعث سرگیجه، حالت تهوع و حتی مرگ شوند. شما فقط در صورتی باید این ویتامین ها را مصرف کنید که پزشک برای شما نسخه ای برای آنها تجویز کند. همچنین نگرانی هایی در مورد ویتامین C وجود دارد. اگرچه برخی از افراد ممکن است نیاز به مصرف دوز کم ویتامین C داشته باشند، اما دوزهای زیاد ممکن است باعث تجمع اگزالات در افراد مبتلا به بیماران کلیوی شود. اگزالات ممکن است در استخوان ها و بافت نرم باقی بماند، که می تواند در طول زمان باعث درد و سایر مشکلات شود.

عوارض جانبی مولتی ویتامین ها

افرادی که مولتی ویتامین مصرف می کنند اغلب این کار را برای بهبود یا حفظ سلامت خود انجام می دهند تا از خود در برابر کمبود مواد مغذی محافظت کنند یا به سادگی شکاف غذایی که در رژیم غذایشان ایجاد شده است را جبران کنند.

شما می‌توانید مولتی ویتامین‌ها را بدون نسخه خریداری کنید و اکثر مردم آن‌ها را بی‌خطر می‌دانند، که ممکن است موجب محبوبیت آنها شود. با وجود این، مولتی ویتامین ها بدون خطر نیستند.

بدن شما برای عملکرد صحیح نیاز به مصرف منظم حداقل 13 ویتامین و 16 ماده معدنی دارد.

یک رژیم غذایی متعادل بهترین راه برای به دست آوردن این مواد مغذی است. گفته می شود، مولتی ویتامین ها منبع جایگزین خوبی برای کسانی است که نمی توانند نیازهای غذایی خود را تنها از طریق رژیم غذایی تامین کنند.

با این وجود، برخی از افراد ممکن است در هنگام مصرف مولتی ویتامین ها عوارض جانبی کمی داشته باشند. برخی از عوارض جانبی شایع تر از سایرین هستند

یبوست

اسهال

ناراحتی معده

حالت تهوع

این عوارض جانبی مربوط به روده عموما جزئی و اغلب موقتی هستند. با عادت کردن بدن به مصرف مولتی ویتامین، آنها ناپدید می شوند.

با این وجود، در صورت تداوم علائم، برای کمک بیشتر با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

از کجا می توانیم یک مولتی ویتامین خوب بخریم؟

همه داروخانه ها یکی از اصلی ترین محصولاتی که می فروشند مولتی ویتامین است. یکی از این داروخانه ها، داروخانه آنلاین داروکار است که چند سالی است به صورت آنلاین پا به عرصه فروش اینترنتی مکمل های دارویی نهاده است . شما به راحتی با جستحو در داروخانه انلاین داروکار می توانید مولتی ویتامین مورد نظر را خود انتخاب نموده و آن را خریداری کنید.

اطلاعات بیشتر ...

نمایش 1–40 از 253 نتیجه